Požiūris į gyvūną arba kaip mes renkames gyvenimo partnerį

Kaip mes renkamės gyvenimo partnerį? Manau, atsakingai. Norime kad sutaptų charakteriai, interesai, pomėgiai. Susipažįstame su žmogumi ir neskubame tuoktis tą pačią dieną (nors tikiu kad yra tokie atvejai). Leidžiame laiką kartu, stebime partnerį, stengiamės pažinti jį vis giliau. Ir tik po tam tikro laiko priimame sąmoningą sprendimą būti kartu, susilaukti palikuonių ir t.t. Taip, kartais su partneriu nepasiseka. Manau ne vienas žmogus žino kaip sunku gyventi su agresyviu, neprognozuojamu, emocijų nesuvaldančiu, impulsyviu žmogumi.

Apie ką aš čia? O gi apie tai kad šuo irgi gyvenimo partneris. Mes gyvename kartu su šunimi, mes leidžiame su juo laiką – diena iš dienos būname kartu. Šuo gyvena su mumis, su mūsų vaikais, tarp kitų žmonių. Taip, tas gyvenimas bus gerokai trumpesnis – vien todėl kad šunys gyvena trumpiau nei žmones. Bet kiekvienas šuo irgi yra individas, su savo istorija – pradedant genetiniais duomenimis, baigiant gimimu, gyvenimo sąlygomis, patirtimi. Ar tikrai taip nesvarbu ką atsivešite namo? Ar ir vyrą ar žmoną rinkotės tik dėl gražių akių ir puikaus kūno? Taip, tikiu kad yra ir tokių žmonių, ir galimai jie sėkmingai gyvena kartu – bet tai labiau išimtis iš taisyklių. Ir jei žmogui su kuriuo nesmagu galite pasakyti viso gero, ką darysite su šunimi? Juk šuo visiškai priklausomas nuo Jūsų. Ar užteks kantrybės gyventi su bailiu, agresyviu, isterišku? Ar užteks lėšų šunų treneriui, laiko kantriam ir kasdieniam darbui keičiant šias nepageidaujamas šuns savybes? Kurias nebūtinai pavyks pakeisti?

Taip prisipildo prieglaudos, taip atsiranda valkataujantys šunys – žmonėms nesusitvarkius su gyvūno charakteriu, žmonėms tik postfaktum suvokus kad tai gyvas pradaras reikalaujantis laiko, dėmesio, investicijų, žmonėms supratus kad tai nėra žaislas jie bando patyliukais „ieškoti sprendimo“. Gerai jei tas sprendimas – grąžinti veisėjams arba sąžiningai susirasti naujus šeimininkus. Bet dažnai tie sprendimai būna visai kitokie. Šunys „pasimiršta“ prie parduotuvių, „pasimeta“ miške, pabėga ir „negrįžta“ – yra labai įvairių scenarijų bei versijų. Kodėl taip vyksta? Todėl kad šuns įsigijimas yra impulsyvus, nepasvertas, remiasi emocijomis. Todėl kad požiūris į šunį yra kaip į daiktą, ne kaip į pilnavertį gyvenimo partnerį.

Ar žinojote kad šuniuko DNR – tai toks pats gyvybės brėžinys, kaip ir pas žmogų? Kad į jį įsirašo tėvų, senelių, prosenelių patirtys – o tai reiškia kad jei šuniukų tėvai ir seneliai badavo daugykloje, jis gali turėti polinkį persiryti, prastai virškinti maistą, saugoti resursus (ir tai tik vieni iš paprastesnių pavyzdžių). Ar žinojote kad nualintos šuniuko motinos kūnas, gimdydamas kas rują, nebegali suformuoti sveiko organizmo ir visos Jūsų šuniuko ląstelės bus pažeistos nuo pat gimimo, ir jis būtinai kuo nors sirgs anksčiau ar vėliau? Ar žinojote kad besilaukiančios kalės šuniukų, jei ji patyrė išgąstį nėštumo periodu, nervų sistema bus dvigubai, o gal ir trigubai jautresnė? Ar žinote kad tam tikri genai komplekte su Jums taip patinkančia spalva gali nešti kurtumą, aklumą, arba viską kartu, nekalbant apie elgsenos sutrikimus (taip, agresija ir baimė irgi gali būti paveldimos, kaip ir visos kitos savybės).

Ne, nežinojote? Kaip keista – juk perkant automobilį stengiatės sužinoti visas technines charakteristikas (ir planuojate jį keisti jau po kelerių metų, ar ne taip?).

Norite šuniuko? Puiku, tik ne griebkite pirmą pasitaikiusį. Pamirškite apie visus tuos „oi, koks gražutis, siusi-pusi“. Apgalvokite kas esate, koks šuo tiktų Jums pagal temperamentą, kokį gyvenimo būdą gyvenate, kiek lėšų šuniui galite išleisti, kaip dažnai keliaujate, ar neplanuojate kardinalių pokyčių savo gyvenime ir t.t.. Rinkitės šunį pas tuos žmonės kurie žino kas yra genetika, epigenetika, požymių paveldimumas, socializacija, kurie bendrauja noriai ir ilgai, suteikia visą reikalingą informaciją. Kurie veikia vardan veislės labo. Kreipkitės pas profesionalus.Linkiu sekmės ir PAKEISTI POŽIŪRĮ. Tada išnyks ir daugyklos, ir nelaimingi šunys.


Lietuvos kinologų draugijos dresuotoja
Ana Menčiūnienė,
Dresūros mokykla – Greatpet