Gyvūno klausimas politikoje

Lietuvoje buvo pajudinta nelegalių gyvūnų veisyklų grandinė. Tačiau dabar masinis daugyklų ieškojimas aprimo. Viena iš priežasčių yra tai, kad važinėjimas po įvairias įtartinas vietas brangiai kainuoja. Šiuo metu nelegalių veisyklų ieškojimo imasi tik tikrai to norintys savanoriai ir jie yra pakeitę strategiją.


Šia padėtimi mielai pasinaudojo politikos veikėjai. Nors Lietuvoje bei pasaulyje gyvūno klausimas visada buvo opus. Ir ši jautri tema liečia ne tik šunis. Gyvūno visuomenėje temą atskleidžiantį vaizdo įrašą galite pažiūrėti Laukinė Komanda svetainėje. Tačiau šiuo metu politikai žaidžia rinkėjų jausmais ir tam tikra prasme žada reformas gyvūno gerovės klausimu. ”Ši sistema reikalauja visiškos reformos, ne įstatymų pakeitimų, tai turi būti kompleksiniai sprendimai.“ – Teigė visuomenininkas bei vienas iš VšĮ „Gelbėkime gyvūnus“ steigėjų Dovydas Petrošius.

Nors yra siūloma dvigubinti maksimalią vienerių metų laisvės atėmimo bausmę už žiaurų elgesį su gyvūnu bei neleisti skriaudėjui įsigyti gyvūno iki penkerių metų, dauguma abejoja, kad tai sustabdys gyvūnų kankintojus.
Socialiniuose tinkluose vis rečiau įkeliami savanorių žygiai gelbstint gyvūnus iš nelegalių veisyklų. Tačiau gyvūnų gelbėjimas iš žiaurių sąlygų nesustojo. Deimantės Guobytės labdaros ir paramos fondas „Lietuva-gyvūnams“ drauge su VŠĮ „Gelbėkime gyvūnus“ vis dar gelbsti gyvūnus iš prastų sąlygų, tačiau nebeviešina to internete. Pakeisdami darbo strategiją jie laimi laiko, nes pamatę savanorių viešus įrašus daugintojai spėdavo paslėpti įkalčius.


„Lietuva-gyvūnams“ steigėja Deimantė Guobytė buvo vienas iš pagrindinių informacijos šaltinių, kai daugyklų skandalas sujudino Lietuvą. Ji skelbdavo naujausias žinias savo Instagram paskyroje ir dabar, jau aprimus judėjimui, ji vis dar kovoja prieš gyvūnų kankinimą ir skatina pokyčius. Taip pat „Lietuva-gyvūnams“ turi „Contribee“ paskyrą, kurioje galima paaukoti siekiant skatinti kovą prieš žiaurų daugintojų elgesį su gyvūnais. Šie pinigai bus naudojami advokatams, naujiems voljerams prieglaudose statyti, bus perkamas maistas ir kitos būtiniausios reikmės.
Apie dabartinius įvykius savo nuomone pasidalino ir Dovydas Petrošius, kuris pats yra savanoris ir naktį vaikščiojo po miškus ieškodamas prastomis sąlygomis laikomų augintinių.

Dovydas Petrošius

Gal galite plačiau papasakoti apie tai, kas vyksta Lietuvoje?

Pastarosios savaitės įvykiai sujudino kalnus ir į dienos šviesą ištraukė nusikaltėlius, kurie nelegaliai veisė naminius gyvūnus slėpdami mokesčius bei laikydami keturkojus apgailėtinomis sąlygomis. Ši tema man yra asmeniška, pats auginu gyvūną, atimtą iš daugintojo, kitas priglaustas augintis buvo tiesiog pavogtas iš mano kiemo.
Ar po pirmosios nelegalios veisyklos atradimo įvyko grandininė reakcija?
Niekas negalėjo numanyti, jog grupelė gyvūnus mylinčių žmonių, sujudins kalnus po kuriais slepiasi ištisi klanai. Šiai dienai, jau yra pradėti daugiau nei 33 tyrimai dėl gyvūnų gerovės teisių pažeidimų. Paradoksalu, 30 metų valdžios neišspręstų arba nesprendžiamų klausimų, įpykusi visuomenė sujudino per 1 savaitę.

Kaip į gyvūnų klausimą reaguoja politikos veikėjai?

Džiugu, kad apie tai pradėjo kalbėti tiek seimo nariai, tiek kandidatai. Vieni galvoja jog gyvūnų gerovę galima išspręsti padidinus gyvūnų kapinių skaičių, kiti legalizuodami medžioklę Žuvinto rezervate. Akivaizdu, kad politikai kalbantys tokiomis temomis nieko bendro su gyvūnais neturi ir visą tai tiesiog viešųjų ryšių ėjimas, jautria tema. Kalbant apie gyvūnų amžių. Kiekvienas bent kažką bendro turintys su gyvūnais žinos, kad vidutinis augintinio amžius yra 12-18 metų, kas yra 3 kartus trumpiau nei žmogaus, tad ir žemės plotų reiktų daugiau. Viena iš išeičių galėtų būti gyvūnų laidojimo parkas, kuomet šalia palaidoto gyvūno pasodinamas medis, tokiu būdu būtų sprendžiamos 2 problemos.

Kokios priežastys leidžia tokiems įvykiams vykti?

Gyvūnų gerovės srityje slypi daug daugiau problemų nei galime numanyti. Pradedant ŽŪM tęsiant VMVT ir baigiant prieglaudomis. Gyvūnų mylėtojai nėra kvaili, visgi vos per savaitę jiems pavyko nuveikti tai, ko nepavyko valdžios žmonėms daugelį metų, žinodamas kokius žygdarbius jie nuveikę (kai kuriuose teko dalyvauti ir man) žemai lenkiu jiems galvą. Šiuo metu glaudžiai bendradarbiauju su keliomis organizacijomis ir būsiu atviras, jų atrasti faktai tiesiog šokiruoja, kadangi yra pradėti ikiteisminiai tyrimai jų atskleisti negaliu, tačiau viliuosi, kad ši, pakilusi banga atneš perversmą gyvūnų gerovės srityje, gal tai net bus puikus pavyzdys, kaip susivienijusi visuomenė gali atnešti didelių pokyčių.

Kaip šiuo įvykiu bando pasinaudoti naudos siekiantys asmenys?

Labai gaila ir tai, kad situacija bando naudotis visi kas gali. Tema labai jautri, todėl ir visuomenė turėtų būti atsargesnė. Jau išaiškėjo ne vienas pranešimas, kaip aukų neva tai prieglaudoms prašo asmenys siekiantys pasipinigauti. Vadovaukitės tik patikrintomis organizacijomis, kurios veikia rimtai. Rinkiminės lenktynės, verčia partijas keisti ar pamiršti savo įsitikinimus, raudoni sužaliuoja, darbininkai pamilsta gyvūnus, valstiečiai „žalieji“ medžioja draustiniuose. Lietuvos žaliųjų partija bene vienintelė turinti gyvūnų gerovės darbo grupę ir šiuo klausimu dirba ištisai.
Balsuodami spalio 11 rinkitės atsakingai, atskirti pelus nuo grūdų labai lengva.

Neatlygintina politinė parama