Ką reikėtų žinoti gyvūnų šeimininkams atėjus erkių sezonui?

Šiltėjant orams, šviečiant pavasario saulei, žmonėms ir jų augintiniams vis labiau norisi leisti laiką gamtoje. Šia proga puikiai pasinaudoja vieni pavojingiausių parazitų- erkės. Jų yra skirtingų rūšių: nuo namuose besiveisiančių dulkių erkučių iki nepagydomas, mirtinas ligas, pernešančių gyvių. Šiuo metu, kai oro temperatūra vidutiniškai siekia apie 10 °C, susidaro puikios sąlygos erkėms daugintis ir plisti. Deja, bet dažnai gyvūno šeimininkas, grįžęs su juo iš gamtos, gali ir nepastebėti, kad ant augintinio kailio, ar odos yra erkių, nes šios yra labai mažos ir gali slėptis giliai gyvūno kailyje. Nepastebėtos, jos įsisiurbia į gyvūno odą ir maitinasi jo krauju, kol šis visiškai nusilpsta.

Tam, kad apsaugotų savo augintinį nuo šių kenkėjų, jo šeimininkas, pirmiausia, po kiekvieno pasivaikščiojimo turėtų kruopščiai apžiūrėti, patikrinti gyvūno kailį. Jei nutinka taip, jog gyvūnas erkę vis dėl to  parsinešė ir ši jau yra įsisiurbusi, nereikėtų iškart panikuoti. Erkę ištraukite steriliu pincetu ir stebėkite augintinio būklę.  

Pati pavojingiausia erkių pernešama liga yra Laimo liga. Erkės perneša šią liga gyvūnui tada, kai įsitvirtinusios ant gyvūno odos, jos pradeda siurbti jo kraują. Tuomet į jį patenka pavojinga bakterija Borrelia burgdorferi, kuri ir sukelia šią liga. Laimo ligos simptomus išduoda gyvūno  šlubavimas, karščiavimas, padidėję limfmazgiai ir sąnariai, sumažėjęs apetitas. Sunkiais atvejais augintiniui gali išsivystyti inkstų liga, širdies ligos ar nervų sistemos sutrikimai. Pasveikti visiškai nuo šios ligos neįmanoma, bet galima ją sėkmingai kontroliuoti. Ligos simptomams palengvinti, gyvūnui turi būti duodami antibiotikai.

Kita pavojinga erkių sukeliama liga yra Erlichiozė. Šunims erlichiozė pasireiškia keliomis stadijomis. Ūmi ligos stadija pasireiškia kai šuo pradeda karščiuoti, sumažėja apetitas ir svoris, atsiranda nosies ir akių problemos. Ūmi stadija gali praeiti savaime, be gydymo, per keletą savaičių, tačiau po jos vystosi poūminė stadija. Ligos požymių nesimato ir ši stadija gali tęstis nuo kelių mėnesių iki kelių metų. Šiuo laikotarpiu, gyvūnai, kurių imuninė sistema yra pakankamai stipri, paprastai nugali šią liga. Kitiems, silpnesniems,  išsivysto lėtinė stadija, kuri be jau įprasto šiai ligai karščiavimo ir svorio netekimo, pasireišia ir augintinio depresija, jaučiamu skausmu pilvo srityje.

Anaplazmozė- dar viena liga, kurią erkės perneša net ik gyvūnams, bet ir žmonėms. Ji, be kitų erkių sukeliamų ligų požymių, gali pasireikšti dar ir viduriavimu, mieguistumu, blužnies padidėjimu. Dažniausiai apie šią augintinio liga, išduoda ir pakilusi jo kūno temperatura, kuri gali siekti 39 °C. Gydoma ši liga taip pat antibiotikais.

Taigi, kaip galima matyti iš pavyzdžių, erkės išties labai pavojingos mūsų augintiniams. Todėl, kiekvienas, gyvūną auginantis, turi iš anksto pasiruošti erkių sezonui, atidžiai apžiūrėti savo gyvūną po kiekvieno apsilankymo gamtoje.