Gyvūnų sterilizacija: ką naudinga žinoti?

Įsigijote augintinį, aprūpinote įvairiu maistu, žaislais, atlikote būtinąsias veterinarines procedūras, tačiau neapsisprendžiate, ar savo naująjį gyvūną reikėtų kastruoti/sterilizuoti? Aplinkinių nuomonės vis išsiskiria? Šiame straipsnyje pateiksime kastracijos ir sterilizacijos naudą bei galimas rizikas. Tikimės, kad ši informacija padės jums apsispręsti!

 

Kas yra kastracija bei sterilizacija?

Šnekamojoje kalboje žodis „sterilizavimas“ yra vartojamas kalbant apie pateles, o žodis „kastravimas“ – apie patinus. Tačiau pažvelgus iš veterinarinės medicinos pusės, sterilizavimas yra gyvūno vaisingumo nutraukimas, perrišant kiaušintakius ar sėklinį lataką, o kastravimas – lytinių liaukų pašalinimas bei kelio užkirtimas dauginimuisi, tad abi procedūros gali būti atliktos tiek patelėms, tiek patinams. Kadangi visuomenėje priimtina vartoti abi sąvokas, atskiriant procedūras pagal gyvūno lytį, straipsnyje vartosime jas būtent taip.

Šunys

Patinai

Ko gero, viena pagrindinių kastracijos priežasčių yra nenoras turėti gyvūno palikuonių, tačiau šis kastracijos privalumas yra tik vienas iš daugelio. Kastracijos metu sumažėja testosterono kiekis organizme, tad jeigu šuo yra agresyvus (ypatingai prieš kitus patinus), labai tikėtina, kad jis taps meilesnis bei švelnesnis. Patinai būna sunkiai sutvardomi ir kalių rujojimo metu: jie vis nori pabėgti iš namų, loja, inkščia, žymi savo teritoriją. Atlikus kastraciją sumažės augintinio noras bėgti iš namų esant rujai, o gyvenimas namuose ar augintinio vedžiojimas lauke taps malonesnis. Šiaurės Amerikoje atliktas mokslinis tyrimas parodė, kad prostatos problemos atsiranda net 80 proc. nekastruotų patinų ir nors sėklidžių vėžiu suserga tik 7 proc. šunų, kastravimas sumažina šio vėžio riziką.

Apžvelgus visus kastravimo privalumus, negalima pamiršti ir trūkumų. Po kastracijos augintinio metabolizmas (medžiagų apykaita) sumažėja 30 proc., todėl išauga antsvorio ir su juo susijusių ligų rizika. Palaikyti gerą gyvūno sveikatą padeda tinkamo mitybos raciono parinkimas bei fizinio krūvio užtikrinimas. Kastruoti šunys yra linkę susirgti šunų demencija, kuri yra labai panaši į žmonių demenciją. Prasidėjus demencijai, šuo pradeda pamiršti išmoktas komandas, tampa pasimetęs savo aplinkoje. Jei kastracijos procesas nebuvo atliktas tinkamai, arba kastracija buvo atlikta netinkamame amžiuje, tuomet išauga klubo displazijos (kaulų ir sąnarių pakitimai, apsunkinantys judėjimą), raiščių problemų tikimybė bei kaulų vėžio rizika. Taip pat negalima pamiršti ir komplikacijų po anestezijos rizikos, kurios, nors ir labai retos, tačiau gali pasireikšti.

Patelės

Atlikus sterilizaciją, sumažėja vėžio rizika, tad nebereikės nerimauti, jog patelė gali susirgti gimdos, kiaušidžių ar reprodukcinio trakto vėžiu. Taip pat yra tikimybė susirgti pieno liaukos vėžiu, priklausomai nuo to, kiek rujų patelė turėjo iki procedūros. Jei patelė sterilizuojama iki 2,5 metų amžiaus, ši rizika sumažėja. Taip pat ši procedūra apsaugo nuo gimdos infekcijų bei, savaime suprantama, užkerta kelią dauginimuisi.

Kaip jau minėta, atlikus sterilizaciją padidėja augintinio svoris, todėl prireiks daugiau pastangų norint išlaikyti jį stabilų. Nors po procedūros tam tikrų formų vėžio rizika sumažėja, padidėja limfomos bei hemangiosarkomos (liga, kurios metu yra pažeidžiamos blužnis bei širdis) rizika. Atlikus operaciją neteisingai, gali atsirasti komplikacijų: netolygus kaulų augimas, kaulų vėžys, šlapimo nelaikymas, infekcijos. Kadangi atliekant sterilizaciją yra taikoma anestezija, jos komplikacijų rizikos taip pat negalima pamiršti, tačiau komplikacijos pasireiškia tik 1 iš 5 šunų ir dažniausiai nėra rimtos.

Katės

Patinai

Visame pasaulyje, kaip ir Lietuvoje, kačių populiacijos problema yra smarkiai padidėjusi, tad patinų kastracija yra vienas iš būdų sustabdyti kačių dauginimąsi. Atlikus kastraciją, katinas taps daug ramesnis ir tylesnis, kadangi jis nebenorės bėgti iš namų, jo potraukis poruotis bus sumažėjęs. Po kastracijos sumažėja noras žymėti teritorijas ar peštis su kitais katinais. Pažymėtina ir tai, jog kastracija pašalina sėklidžių vėžio riziką.

Deja, atlikus kastraciją katinai priauga svorio, o nutukimas gali sukelti kitas ligas, pavyzdžiui, diabetą, todėl reikėtų naudoti mažiau kaloringą maistą bei riboti suėdamo maisto kiekį. Jei kastracijos metu taikoma anestezija, išlieka komplikacijų rizika.

Patelės

Atlikus sterilizaciją, katė nebegali atsivesti palikuonių, kas sumažina benamių kačių problemą. Sterilizacija panaikina potraukį poruotis, tad rujos metu nejuntamas poreikis „bėgti iš namų“, o tai leidžia ramiau gyventi patiems šeimininkams. Ši procedūra naudinga dar ir tuo, jog patelėms sumažėja pieno liaukos bei gimdos vėžio rizika. Negana to, sterilizacija normalizuoja hormonų lygius, o tai reiškia, kad katė turi mažesnį šansą susirgti šlapimo takų infekcija.

Kaip ir minėta anksčiau, sterilizacija gali sukelti svorio didėjimą, be to, visą laiką yra komplikacijų po anestezijos rizika, nors ji ir nedidelė.

Augintiniai dovanoja mums visą savo meilę ir prisirišimą, tad šeimininkų atsakomybė – puoselėti jų gerovę. Ne veisimui laikomas gyvūnas rujos metu patiria nemalonius pojūčius, jo pasaulį sudrebina instinktas, kurio pats gyvūnas negali suvaldyti. Vietoj to, kad kovotume su pasekmėmis, kartais pasitelkiant net žiaurius nelauktų mažylių atsikratymo būdus, galime naikinti priežastis – rinktis kelio užkirtimą dauginimuisi. Kastracija ir sterilizacija turi savų pliusų bei minusų, tačiau tai yra vienas efektyviausių būdų valdyti benamių gyvūnų populiaciją.

Informacijos šaltiniai:

https://www.viovet.co.uk/blog/p3274-Pros-and-cons-of-neutering-your-kitten

https://topdogtips.com/pros-and-cons-of-spaying-your-dog/og/