Ką reikia žinoti prieš priimant į šeimą naują gyvūną?

Gyvūno priėmimo į šeimą procesas neretai sukelia stresą naujajam augintiniui. Nauja aplinka bei nauji supantys žmonės sukuria fizinių ir psichologinių pokyčių. Kaip juos įveikti, jog gyvūnui būtų paprasčiau prisitaikyti ir pereinamasis laikotarpis praeitų kuo sklandžiau, aptarsime šiame straipsnyje. 

1. Pasidomėkite apie naująjį gyvūną 

Patartina išsiaiškinti gyvūno charakterį, įpročius bei kitas jo ypatybes įstaigoje, iš kurios gyvūnas paimamas. Tai leis įvertinti gyvūno socializacijos lygį, jo santykį su žmonėmis ir kitais gyvūnais. Sužinokite, ką gyvūnas išgyveno iki šiol – kokia jo patirtis; ką šis mėgsta, o kas galbūt jį erzina, kokie dalykai jį gąsdina. Iš anksto susipažinus su gyvūnu – galima prognozuoti jo elgesį į įvairius dirgiklius, bus lengviau išvengti nesusipratimų ir sklandžiai integruoti į namų bei šeimos aplinką. Pasidomėkite šio konkretaus gyvūno mityba – žinokite, kokį maistą jis turi ir gali valgyti. 

2. Įvertinkite savo galimybes 

Augintinis reikalauja ne tik finansinio pasirengimo (išlaidos maistui, būtiniausioms procedūroms pas veterinarą ir pan.), bet ir Jūsų dėmesio bei laiko. Prieš tampant gyvūno šeimininku verta apsvarstyti, ar galėsite skirti laiko su juo pažaisti, jį socializuoti, išvesti pasivaikščioti. Nors katės neretai ramesnės nei šunys, tačiau visiems gyvūnams būtina judėti, nes nuo to priklauso ir jų sveikata, tad žaidimai yra kasdienė veikla. Nepamirškite, kad kiekvienas augintinis, nesvarbu – didelis ar mažas – nori būti paglostytas, sulaukti meilės iš savo šeimininko. Jei esate tvarką mėgstantis žmogus, įsigijus šunį galima apsvarstyti ir dresūros galimybes, tačiau tam taip pat reikia laiko ir kantrybės. Iš prieglaudos paimtas gyvūnas turi savą istoriją, tad jo adaptacija naujuose namuose gali užtrukti ilgiau, bet išlaukus įgysite nepamainomą ir be galo ištikimą kompanioną. Augintinis yra šeimininko atsakomybė, gyvas sutvėrimas, kuriam reikalingas dėmesys ir priežiūra. Ar galėsite tai suteikti? 

3. Pasirūpinkite gyvūnų priežiūros priemonėmis 

Kad gyvūno savijauta būų gera, yra svarbu pasirūpinti ir jo išvaizda. Jei naujasis gyvūnas yra šuo – pasirūpinkite, jog gyvūno dantys būtų sveiki, reguliariai kirpkite nagus, šukuokite, pasirūpinkite odos bei kailio būkle ir pan. Tam galite pasitelkti nagų žirklesdantų gelius, padedančius panaikinti ant dantų susidariusias apnašas, šukasšampūnus ir kondicionierius. Šios priemonės padės išlaikyti augintinio švarų ir žvilgantį kailį, taip pat bendrą išvaizdą bei sveikatos būklę. Šunims taip pat svarbu pasirūpinti pavadėliuantkakliu, antsnukiu, gultumaistu ir jų dubenėliaisKatėms paruoškite kraiko dėžutę, maistą bei joms skirtus dubenėlius, gultą bei antkaklį. Kitiems mažiems gyvūnėliams, tokiems kaip triušiams, žiurkėnams, jūrų kiaulytėms parūpinkite narvą ar  specialų aptvarą. Gyvūnams gali praversti ir žaislai – ne tik pramogai, bet ir padedantys vystytis, pavyzdžiui, kramtalai šunų dantų priežiūrai. 

4. Suteikite gyvūnui jam saugią erdvę 

Gyvūno prisitaikymą palengvina namuose esanti vieta, kurioje jis gali jaustis saugus, leisti laiką vienas. Jam, kaip ir žmogui yra svarbu turėti namuose bent vieną jaukią, savą vietą. Geriausia, kad gyvūno guolis parinktoje vietoje būtų visą laiką, nepernešamas. Tai suteiks pastovumo ir kontrolės, nes augintinis žinos, kur jis gali patogiai įsitaisyti, o kur ne. 

5. Leiskite gyvūnui tyrinėti naują namų aplinką 

Atsižvelgus į augintinio pripratimo jausmą naujuose namuose, leiskite tyrinėti namų aplinką. Jei gyvūnas dar jaučiasi nedrąsiai – leiskite gyvūnui pamažu susipažinti su namų kambariais. Pavyzdžiui, katėms dažniausiai prireikia pirmiau apsigyventi viename kambaryje ir tik vėliau susipažinti su likusia namų erdve – tokiu būdu jos patiria mažiau streso. Parodykite gyvūnui jo maisto indelius bei gultą, kad šis suprastų, jog šiuose namuose jis turi ir savo vietą. Jei šuo ima „žymėti teritoriją” naujuose namuose, paruoškite tam konkrečią vietą, kol šuo ims nebejausti streso ir gamtinius reikalus atliks tam skirtoje vietoje. 

6. Pristatykite gyvūną kitiems šeimos nariams 

Pamažu pristatykite naująjį gyvūną kitiems šeimos nariams. Svarbu atsižvelgti į gyvūno būseną, jo streso jausmą, nes nauji namai – tai jau yra neretai stresą skatinanti aplinkybė, todėl ir šeimos nariai turi būti pristatomi pamažu, neįkyriai, kad gyvūnas neišsigąstų ir palankiai sukurtų ryšį su visais namiškiais (įskaitant ir kitus augintinius). 

Informacijos šaltiniai: 

https://www.lrt.lt/naujienos/gyvenimas/13/1193708/10-butinu-dalyku-isigijus-nauja-augintini  

https://www.luckydoganimalrescue.org/articles/tips-introducing-new-dog-your-household-pack